menuordersearch
66480000.ir

تحقق روياي ديرينه‌ي بشر براي زندگي خارج از زمين! ,

جستجو
۱۳۹۶/۸/۹ سه شنبه
(0)
(0)
تحقق روياي ديرينه‌ي بشر براي زندگي خارج از زمين!
تحقق روياي ديرينه‌ي بشر براي زندگي خارج از زمين!

ديگر زمين،‌ تنها خانه‌ي انسان‌ها نخواهد بود! خبر ساخت کشور فضايي آزگارديا (Asgardia) را مرکز تحقيقات بين المللي هوا و فضا (AIRC) اعلام نمود و از زميني‌هاي علاقمند به زندگي در فضا دعوت کرد تا براي گرفتن مجوز شهروندي در آزگارديا ثبت نام کنند.

اين ايده در ابتدا بسيار عجيب و شايد ديوانه‌وار به نظر مي‌رسيد، اما موسسان آزگارديا آنقدر به ايده‌هاي خود باور داشتند که حتي زمان پرتاب اولين ماهواره آزگارديا را هم تابستان سال بعد اعلام کردند. حالا همان تابستان موعود است و موسسان آزگارديا به قول خود عمل مي‌کنند: آنها در کنفرانس خبري پنج روز پيش در هنگ‌کنگ اعلام کردند که اولين ماهواره آزگارديا به زودي پرتاب مي‌شود!

اين همه ماجرا نيست! شکل‌گيري يک ملت و کشور فضايي به پرتاب يک ماهواره ختم نمي‌شود. همانطور که از قبل اعلام شده بود، کشور فضايي آزگارديا ، کشوري مستقل، آزاد و صلح‌طلب خواهد بود که فارغ از هر گونه اغتشاش و اختلالي که زمين را به يک سياره ناآرام تبديل کرده،‌ به حيات آرام و پيشرفته‌ي خود ادامه خواهد داد. بنابراين لازم است تا کساني که به عنوان شهروند کشور فضايي آزگارديا ثبت نام کرده‌اند، دست به‌کار شده و قانون اساسي کشور فضاييشان را تصويب کنند. به‌ زودي، راي‌گيري قانون اساسي کشور فضايي آزگارديا برگزار خواهد شد و صدها هزار نفري که حالا آزگاردي (شهروند آزگارديا) هستند در اين راي‌گيري، شرکت خواهند کرد.

مطمئنا ذهن شما هم مثل ما، سرشار از سوالات عجيب و غريب در مورد آزگاردياست. متاسفانه يا خوشبختانه، مسولان آزگارديا هنوز توضيح زيادي در مورد چگونه عملي‌کردن ايده‌ جسورانه‌ي خود نداده‌اند و احتمالا تا زمان جذب همکاري‌هاي بين المللي، اوضاع به همين منوال خواهد بود. يکي از سوالات بسيار مهم در مورد کشور فضايي آزگارديا ، محل تامين بودجه‌ي چنين پروژه‌ي عظيمي است. در واقع کارشناسان در مورد اينکه شهروندان آزگارديا واقعا تبديل به يک ملت يا کشور فضايي شوند، خيلي اطمينان ندارند، چرا که تبديل‌شدن يک توده‌ي انساني به يک ملت، کار راحت و ساده‌اي نيست!

آزگارديا يک سازمان غيردولتي در وين اتريش است. موسسان آزگارديا اميدوارند کشور صلح‌جويي بسازند که معادن فضايي را استخراج کرده و از سياره زمين در برابر شهاب سنگ‌هاي خطرناک و ساير تهديدات فضايي، محافظت کند. به زودي نخستين ماهواره‌ي کشور فضايي آزگارديا با نام آزگارديا-? پرتاب خواهد شد و بدين ترتيب کشور فضايي آزگارديا رسما متولد خواهد شد. اين را جفري مَنبِر (Jeffrey Manber)، رييس کمپاني نانورکز (NanoRacks) که ماموريت هدايت آزگارديا-? را بر عهده دارد، مي‌گويد.

ين فضاپيما، نانوماهواره‌اي به اندازه‌ي‌ يک قرص نان است و وزني حدود يک نوزاد تازه متولدشده دارد. به طور دقيق‌تر اين فضاپيماي تقريبا مکعبي، داراي طول و عرض ?? و ارتفاع ?? سانتي‌متر بوده و وزني معادل ??? کيلوگرم دارد. آزگارديا-?، حامل داده‌هاي بارگذاري شده توسط شهروندان آزگارديا خواهد بود. اين نانوماهواره در ?? سپتامبر ???? روي مدار خاصي در ايستگاه فضايي بين المللي (ISS) قرار گرفته و سپس به درون يک سفينه کارگوي ناسا (سفينه پشتيباني و بدون سرنشين) هدايت خواهد شد. وقتي فضاپيما به ايستگاه فضايي متصل شد، کارکنان ايستگاه فضايي بين‌المللي، آن را در مدار خواهند انداخت.

هزينه اين پروژه توسط ايگور اشوربيلي (Igor Ashurbeyli) که يک مهندس هوا-فضا و البته يک ميلياردر روسي است، تامين مي‌شود و مديريت آن به عهده رام جاکو (Ram Jakhu)، مدير موسسه‌ي هوا-فضاي دانشگاه مک گيل است. جاکو مي‌گويد:

آزگارديا، يک کشور فضايي چند قومي، چند مليتي و چندديني خواهد بود که کاملا اخلاق‌مدار و صلح‌جوست و تلاش مي‌کند انسانيت را در فضا حاکم کند. کشور فضايي آزگارديا يک سلطنت مشروطه با سه قوه مقننه، مجريه و قضاييه خواهد داشت.
آيا آزگارديايي‌ها، تبديل به دزدان فضايي خواهند شد؟!

نانوفضاپيماي آزگارديا-? که توسط يک کمپاني در اينديانا به نام نيراسپيس لانچ (NearSpace Launch) ساخته مي‌شود، نمي‌تواند از مدار زمين، فراتر برود. آزگارديا يک حافظه ??? گيگابايتي را حمل خواهد کرد که با داده‌هاي ??? ميليون شهروند اول آزگارديا پر مي‌شود. اين داده‌ها مي تواند عکس مادر، همسايه يا حتي گربه کوچک يا هرچيزي که به ذهن آزگاردي‌ها مي‌رسد باشد. اين اطلاعات تا زماني که آزگارديا وجود دارد، موجود خواهند بود. اگرچه حرکت آزگارديا-? در اتمسفر بالايي زمين، به تدريج کُند شده و در مدت ? سال، به طور کامل خواهد سوخت، اما اطلاعات شهروندان به ماهواره‌ها يا فضاپيماهاي آينده منتقل خواهد شد. صدهزار شهروند نخست، از طريق يک فرآيند چهار مرحله‌اي تاييد شده و هريک، ??? کيلوبايت از فضاي آزگارديا-? را دريافت خواهند کرد. چهارصد هزار شهروند بعدي هر يک، ??? کيلوبايت و يک ميليون شهروند بعدي، هريک ??? کيلوبايت در اختيار خواهند داشت. در بخشي از فرآيند تاييد، شهروندان مي‌توانند به قانون اساسي مقدماتي راي دهند و در صورت انجام اين‌کار، مجاز به بارگذاري داده‌هايشان روي آزگارديا-? قبل از پرتاب خواهند بود. اشوربيلي که تا برگزاري انتخابات، رهبري آزگارديا را بر عهده خواهد داشت، مي‌گويد:

بدون قانون اساسي، ما يک ملت جعلي خواهيم بود، يک بازي کامپيوتري بسيار پيچيده؛ و اين چيزي نيست که ما مي‌خواهيم. ما مي‌خواهيم نخستين کشور فضايي مستقل و مشروع را بسازيم.
قطعا تولد کشور فضايي آزگارديا تبعات حقوقي زيادي خواهد داشت. سال گذشته يکي از کارشناسان حقوق فضا گفت:

با وجود درخواست‌ها و ثبت‌نام‌هاي زياد، تا وقتي کسي به فضا نرود، دولتي تشکيل نمي‌شود!
از طرفي، ذخيره‌ي اطلاعات در فضا، بحث‌هاي قانوني و اخلاقي زيادي را پيش مي‌آورد. قانون اساسي آزگارديا مي‌تواند هر چيزي باشد. حقوقدانان معتقدند ملت آزگارديا مي‌توانند قوانين داخلي تصويب کنند که آنها را از هر گونه احضاريه، مصون نگه بدارد و در اين‌صورت، شايد شهروندان آزگارديا به دزدان فضايي تبديل شوند!

شکل‌گيري کشور فضايي آزگارديا

آزگارديا-?، نقطه‌ي شروع کوچک اما هيجان‌انگيزي براي ساخت يک کشور فضايي است. اما هدف نهايي، انتقال مردم به فضا و اسکان آنهاست. مردمي که يک ملت مستقل بوده و قوانين و مقررات خاص خودشان را خواهند داشت. هنوز جزييات اين پروژه مانند جميت اوليه‌ يا مقدار هزينه موردنياز،‌ منتشر نشده است. به هرحال، ساخت ايستگاه‌هاي فضايي در هر اندازه‌ يا نوعي و اسکان مردم در آنها، بسيار بسيار گران است. يک پايگاه فضايي در ابعاد زمين فوتبال، براي ?? نفر مناسب است و ساخت آن، حدود ??? ميليارد دلار هزينه دارد. از طرفي، ارزان‌ترين هدايت‌کننده در مدار، راکت فالکن ? اسپيس ايکس (SpaceX’s Falcon 9 rocket) است که به ازاي هر پرتاب، حدود ?? تا ?? ميليون دلار هزينه دارد.

سوالات متدوال در مورد کشور فضايي آزگارديا

در وب‌سايت رسمي آزگارديا، به تعدادي از سوالات مطرح‌شده، پاسخ داده شده که در ادامه چند مورد از آنها را آورده‌ايم:

من يک آزگاردي هستم (شهروندي آزگارديا را گرفته‌ام). آيا فرزندان من هم آزگاردي خواهند بود؟
براساس قانون اساسي آزگارديا، هر کودکي که داراي يک والد آزگاردي باشد، شهروند آزگارديا محسوب مي‌شود. کودکي که قبل از تاسيس آزگارديا متولد شده، بنا به درخواست والدينش که شهروند (يا شهروندان) آزگارديا هستند، مي‌تواند شهروند آزگارديا شود.

آيا آزگارديا عضو کميته‌هاي المپيک و پارالمپيک مي‌شود و در مسابقات آنها شرکت خواهد کرد؟
آزگارديا برنامه‌ريزي مي‌کند تا در کميته بين المللي المپيک عضو شود.

آيا سفارت آزگارديا در کشور من وجود خواهد داشت؟
سفارت آزگارديا در هر قاره وجود خواهد داشت.

آيا آزگارديا، شبکه تلويزيوني خاص خودش را خواهد داشت؟
بله، آزگارديا برنامه‌‌ريزي مي‌کند تا شبکه تلويزوني خودش را داشته باشد.

ايده کشور فضايي آزگارديا مانند کودکي است که براي برخواستن و قدم برداشتن، تلاش مي‌کند، اما بايد منتظر باشيم و ببينيم آيا اين کودک، روزي مي‌تواند روي پاهايش ايستاده و راه برود؟ واقعيت اين است که هرگاه در طول تاريخ، فرد يا افرادي، در جستجوي چيزهاي غيرعادي بوده‌اند، ابتدا مورد تمسخر قرار گرفته‌اند، اما هر ايده‌ي ديوانه‌واري، روزي عادي خواهد شد، درست همانطور که هزاران داستان علمي-تخيلي، حالا تبديل به يک حقيقت علمي شده‌اند!

شما در مورد کشور فضايي آزگارديا چگونه فکر مي‌کنيد؟ آيا آن را صرفا يک روياي ديوانه‌وار مي‌بينيد؟ آيا حاضريد کشور خود را رها کرده و جزو اولين شهروندان فضا شويد؟

ن, پرينتر, پودر, چاپگر, کارتريج, کاغذ فيش پرينتر, کليه برند ها
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر